Podsumowanie projektu „TEATR ON”

„TEATR ON”, czyli Teatr Osób Niepełnosprawnych, to nadrzędne działanie naszej fundacji. Skupia dorosłych niepełnosprawnych aktorów oraz osoby niepełnosprawne intelektualnie
z małych podlaskich miejscowości.

 Nadrzędnym celem projektu jest stworzenie

ZAWODOWEGO TEATRU OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH.

Zwieńczeniem rocznej pracy uczestników jest spektakl teatralny. Ostatnia premiera miała miejsce na deskach Teatru Kamienica 4 listopada 2011 r. Scenariusz spektaklu oparty jest na tekstach A. Czechowa – „Oświadczyny”, „Zagadkowa natura”, „Końskie nazwisko”,  „Niedźwiedź”. Wystawiono go dla młodzieży licealnej oraz dla szerszej publiczności. Po spektaklach odbyła się konferencja oraz rozmowa niepełnosprawnych aktorów ze swoją publicznością o teatrze, wzajemnych relacjach, potrzebach i oczekiwaniach.

Aktorzy sami muszą pilnować dyscypliny, wspierać się nawzajem, a w razie konieczności – improwizować. Spektakl spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem zgromadzonej publiczności oraz dużym zainteresowaniem mediów m.in.: Radio Kolor, TVP, PAP, Gazeta Wyborcza. Aktorzy opuszczali scenę podczas owacji na stojąco. Sami widzowie po premierze nadsyłali liczne opinie:

 „Byłam naprawdę pod wielkim wrażeniem:) Świetny dobór tekstów i przewspaniali aktorzy.”

 „(…) Spektakl był na prawdę świetny.(…) Wspaniałe było również to, że po większości aktorów widać było jak wiele radości sprawia im występ. Bardzo do gustu przypadł mi również fakt wystawienia Czechowa. Pomysł ambitny i w 100% udany. Byłem zachwycony i pod ogromnym wrażeniem 🙂 Oby więcej tego typu wydarzeń.”

 „(…) Byłam zachwycona spektaklem. Podobało mi się, że był on przedstawiony bardzo profesjonalnie. Stroje, sztuka, scenografia i cała reszta nie sugerowała w żaden sposób, że aktorzy są niepełnosprawni i nie była dziecinna jak często pokazuje się takich ludzi. Widać było ogromne zaangażowanie osób biorących udział w przedstawieniu, oraz pasję w oczach.”

Całość podjętych działań w trakcie realizacji tego projektu, a także ogółu działań podejmowanych przez Fundację Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „NIE TYLKO…” jest nie tylko wystawienie w sposób dorównujący zdrowym zawodowym aktorom spektaklu na profesjonalnej scenie, z wykorzystaniem typowych teatralnych rekwizytów, oświetlenia, itd. Dzięki partycypacji w projekcie młodzi, niepełnosprawni intelektualnie ludzie mieli stworzoną możliwość społecznej integracji, poprawy wizerunku osób niepełnosprawnych jako pełnowartościowych pracowników obsługi widowni, poprawy społecznego oraz zawodowego funkcjonowania poprzez wykorzystanie swoich talentów, umiejętności i zainteresowań, a także pozytywnej weryfikacji postaw społecznych poprzez zetknięcie się innych ludzi z ich dysfunkcjami.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.